esmaspäev, 25. november 2013

IKT tunnikava


IKT TUNNIKAVA

 

Õppeaine: Loodusõpetus

Tunni teema: Seente maailm

Klass: IV

Üliõpilase nimi: Ljubov Oja

Õppevahendid: Arvuti, Internet, Smart tahvel, projektor, töölehed


Tunni eesmärgid: korrata mürgi- ja söögiseeni, nende nimetusi, õppida seente ehituse kohta.

IKT alane: õppida kasutama videosid ka õpetlikul eesmärgil, osata teha tööd Smart tahvliga ja rühmana tahvli ees.

Õpiväljundid: laps teab, milliseid seeni tohib süüa, milliseid mitte, oskab seeni nimetada, teab milline on seene ehitus


Tunni käik:

Tunni osad, struktuuri elemendid
Tegevuste kestus (minutites)
Õpetaja poolt kavandatud ja organiseeritud õppeteguvste kirjeldus (meetodid, juhendid, küsimused, õpilaste ja õpetaja tegevus jne)
Põhjendused, mida mingi tegevusega saavutada tahetakse.
Ehk MIKS?
 
I Ettevalmistus põhiosaks
* tunni organiseerimine
(tunniväliselt)
 
 
 
 
* tähelepanu haaramine, eesmärgi teatamine
 
 
 
 
 
 
 
 
* häälestamine
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
5 min
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
7 min
 
 
Õpetaja leiab Internetist mõne video, mis näitab õpilastele, millega hakatakse tunnis tegelema. Video juhatavad sisse seene teema ning tutvustavad juba mõndasid seeni.
 
 
Õpilased kogunevad klassi, õpetaja tervitab neid, õpilased istuvad. Õpetaja tutvustab tunniteemat: räägitakse seentest, seejärel palub õpilastel rääkida mida nad teavad seentest ning järsku oskavad mõnda nimetada/ rääkida mingit lugu seenelkäigust. Õpetaja seletab, mida tunnis tegema hakatakse: vaadatakse videot, korratakse milliseid seeni tohib/ei tohi süüa, õpitakse seene ehituse kohta.
 
Õpilased vaatavad videot. Peale vaatamist, tehakse lühike kokkuvõte, minnakse edasi tunniteemaga
 
 
 
 
 
 
Videote näitamine on hea näitlikustamine ning õpilased on nõnda palju huvitatumad ülesandest (haridustehnoloogiline aspekt)
 
Õpilased teavad, mida oodata, milleks valmis olla. Oskavad enda jaoks püstitada isklikud ootused, eesmärgid.
 
 
 
II Põhiosa
 
Ülesanded Smart tahvlil
Erinevate seente äratundmine, kordamine
 

 
 
Seente ehitus
 
 
 
 
10 min
 
 
 
 
 
 
 
7 min
 
 
 
Õpetaja on koostanud dokumendi, mille abil saavad õpilased korrata seente nimetusi ning jagada nad kategooriatesse söödav/ mittesöödav. Harjutust tehakse terve klassiga smart tahvli ees- õpilased saavad algul vedada õiged nimetused seene pildi alla, hiljem arutleda ning vedada õiged pildid kastidesse SÖÖDAV/ MÜRGINE
  
Õpetaja näitab smart tahvlil faili, millel on seene pilt ning seene osad- kübar, risoomid, jalg jne. Igal osal on ka seletus, mis on selle tähtsus. Õpetaja räägib juurde kuidas on õige seeni korjata ja miks, kuidas seened paljunevad. Õpetaja avab uue faili, kus on sarnane pilt seenest, õpilaste ülesandeks (kes soovib võib vabalt kirjutama tulla) on kirjutada õigele reale õige seene osa.
 
 
 
Hea harjutus üksteisega töötamise õppimiseks, interaktiivsete vahenditega töötamise harjutamiseks, mõistmiseks, et tehnika on kasulik ka õppimisel
 
 
(sarnane eelmisega)
 
III Lõpetav osa
 
* harjutamine, kinnistamine ja/või, rakendamine

 

 
 
 
 
 
 
 

*tagasiside

 
 
 
 
 
* tunni kokkuvõte/eesmärgi saavutatuse kontroll
 
 
 
 
 
10 min
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1 min
 
 
 
 
 
5 min
 

Õpilased istuvad pinkides, laual on iga õpilase jaoks tööleht seene pildiga ning mõne ülesandega. Tahvlile jääb esimene fail seene ehituse kohta, kust õpilased võivad leida abi töölehe täitmisel. Töölehel on ülesanne, kus tuleb määrata seene osad, ühendada neid õige seletusega (mis tähtsus mingil osal on). Lisaülesandeks kiirematele on kirjutada õige seene pildi alla õige nimetus (tühjad lüngad), värvida pildid.
 
Õpetaja räägib, mida märkas ülesannete lahendamise ajal: märkas, kas õpilastele tundusid ülesanded huvitavad (kas tuleks kunagi korrata), kiidab panuse eest, mida keegi tahvli ees või töölehel tegi.
 
Õpetaja küsib õpilastelt, mida huvitavat, seekord teada saadi, võimalusel lisab, kuidas neid teadmisi järgnevates tundides saab kasutada (kasutama hakatakse), palub õpilastel ära tuua töölehed (kontrollib üle, kas kõigil on õigesti lahendatud), võimalusel/ soovi korral paneb töölehed üles stendile.
 
 
 
Kinnistamine, oskus leida infot vajadusel vajalikest kohtadest
 
 
 
 
 
Õpilasi motiveerib kiitus tulevaste ülesannete täitmisel, õpilased mõistavad/tunnevad, et arvamuse avaldamisel tunnitöö kohta, võib õpetaja seda arvesse võttes teha järgmine kord miskit teisit

 

reede, 22. november 2013

Tunnianalüüs

Seekord oli meil väljakutseid pakkuv praktikapäev. Postituse pealkirjastasin just seetõttu tunnianalüüsina (mitta nagu tavaliselt eneseanalüüsina).
Meie klass sai endale peale uue veerandi algust uue klassijuhataja. Uus õpetaja oli küll natuke kursis meie praktika tegevustega, kuid mitte suurel määral. Nagu alati otsustasime õpetajaga koolis kokku saada, et arutada praktikatunni tegevust. Leppisime kokku aines ning teemas, meie ülesandeks jäi koostada ülesanded ning õpetaja lubas, et kirjutab, kui peaksid olema mingid muutused plaanis.
Teisipäeval kõndisime rahulikult kooli, seal leidsime ka arvutiklassi, kus pidi toimuma meie tund. Astudes klassi, ootas meid üllatus- seal olev õpetaja ütles, et meie klassile pole järgnevaks tunniks klassi broneeritud. Kiirustasime koduklassi. Õpetaja, kes meid seal juba ootas, küsis, et kas olime kirja kätte saanud, seda me polnud ning suurema seletamiseta hakkasime kiirelt mõtlema ning kavandama, kuidas teha tund kiirelt ümber nii, et saaksime seda pidada ka klassiruumis. Mõtlesin välja kujutada pilti tahvlile, sest seal saaksid õpilased teha ikka sarnaseid ülesandeid. Otsisime välja projektori, ootasime ära õpilase, kes sai meid sellega natuke aidata (väga abivalmis ning tubli poiss, tegelikult aitasid neid juhtmeid sättida mitu poissi). Iseseisva ülesande asemel, mida õpilased pidid tegema arvutis, mõtlesime välja sellise ülesande- õpilasel on valge paber, kuhu ta joonistab meelepärase liiklusvahendi ning selle alla kirjutab laused või jutukese ette antud tegusõnadega. Võis valida ka mõned teised tegusõnad, üks poiss küsis, kas ta tohiks kirjutada hoopis luuletuse- muidugi lubasime ning luuletus tuli väga hea (kasutas samuti erinevaid tegusõnu). Samal ajal kui enamus klassist joonistas, said mõned lapsed (rühmades) käia tahvli ees sõnarägastiku ülesannet tegemas. Kahjuks meie projeketor ei töötanud alati sujuvalt ning pilt kadus mõned korrad ära, seepärast ei saanud mitu rühma tahvli ees sõnu otsimas käia- selle asemel lubasime neile, et jätame ristsõnad tahvlile ka vahetunniks ning peale söömist võivad nad neid lahendada. Üks suurimaid kiitusi tehtud tööle ongi vist lapsed, kes ka vahetunnis tahavad ülesandeid lahendada.
Tunni lõpetasime sellega, et lapsed said klassi ees või omalt kohalt ette lugeda enda koostatud jutukesi ning välja tuua mõned tegusõnad. Palusime kõigil tööle nime peale panna ning tuua õpetaja lauale, kiitsime neid ilusate piltide ja vahvate lugude eest ning hiljem tänasime eraldi ka poissi, kes meid tehnikaga aitas. Paistis, et õpilastele meeldisid ülesanded ning selline Smart tahvli asemel tavalise rohelise tahvli kasutamine ei heidutanud lõppkokkuvõttes kedagi.






esmaspäev, 18. november 2013

Tunnikava 19.11

Aine: eesti keel
Teema: tegusõnad
IKT vahendid: Smart tahvel, dataprojektor, arvutid (arvutiklassis), mälupulk

Eesmärk: võtta kokku teema liiklusvahendite kohta, korrata tegusõnu ning nende pööramist

Tegevus: Tunni alguses sissejuhatav ülesanne liiklusvahendite nö kordamiseks, sest viimased nädalad on õpilased lugenud õpikust erinevaid tekste, mis olid seotud isadepäevaga, liikusvahenditega. Ülesannet teeb terve klass koos tahvli ees- käivad kordamööda sõnu joonega ühendamas.
Tegusõnade kordamiseks oleme koostanud sõnaotsimispusled e sõnaderägastiku, milles peidus tegusõnad. Ülesannete diferentseerimise eesmärgil koostasime kaks erinevat sõnaderägastikku (üks raskem, teine lihtsam). Õpilased tulevad rühmade kaupa tahvli ette (õpetaja on nad eelnevalt rühmadesse jaganud) ning peavad leidma nende tööülesandele vastavad tegusõnad (nt rühm peab leidma mina pöördes olevad tegusõnad). Samal ajal teevad ülejäänud õpilased iseseisvalt tööd arvutites, kus nad peavad täitma töölehte, meie abistame neid vajadusel. Kui iseseisva tööga saadakse kiiremini hakkama, siis on õpilastele saadavad ka needsamad sõnarägastikud, kuid siis peavad nad neid lahendama enda arvutis iseseisvalt.
Tunni kokkuvõtvas osas püüame "vaba mikrofoni" vormis paluda õpilastel koostada lauseid, kus kasutaksid mingit tegusõna ning liiklusvahendit, näiteks: Ta armastab jalgrattaga sõita.

laupäev, 16. november 2013

Eneseanalüüs

5. novembri praktika oli väga huvitav, kuid temas oli ka paar sellist hetke, millega tasuks järgmisel korral arvestada. Tegime mitu ülesannet Smart tahvlil. Ülesanded tervikuna (Internetilehekülg, mille leidsime neljaga korrutamise jaoks) meeldis õpilastele väga, ülesanded, mida tuli lahendada tahvli ees olid neile ka huvitavad, kuid ülesanded Internetist tõmbasid neid rohkem :) Tahvli ees lahendatavate ülesannetega oli kaks probleemi: üks neist (mille olime planeerinud) ei toiminud päris õigesti- selle asemel, et saaks numbrid üksteise peale vedada ja nad kaoksid, ei tahtnud need numbrid oma väikese suuruse tõttu nö kaasa tulla, aga me leidsime teise lahenduse- iga õpilane tõmbas õige tehte ning vastuse noolega kokku. Teiseks probleemiks võis lugeda seda, et õpilased said ülesande valmis palju kiiremini, kui oskasime oodata, kuid selle saime lahendatud tänu sellele, et valitud interaktiivses õpikeskkonnas oli väga erinevaid ülesandeid ning need, kes said tahvli juures enda tehte tehtud, võisid pöörduda tagasi enda arvuti juurde ning lahendada (tavaliselt aja peale) matemaatikaülesandeid (klassis ringi käies, polnud märgata ka seda, et keegi oleks teistsuguseid saite külastanud).
IKT vahenditest võiksin öelda niipalju, et alguses oli natuke probleeme erinevate arvutitega, kuid tänu kooli IT spetsialisti abiga, saime enamuse tööle; õige lehekülje, kus õpilased võisid leida kordamisülesanded avadsime neile varakult (sest neil endil oleks raske seda aadressi sisse trükkida); Smart tahvel töötas probleemideta, kui väja arvata see väike ülesanne, kus "saarekesed" numbritega ei tahtnud oma suuruse tõttu "kaasa liikuda".
Üldkokkuvõttes jäin praktikaga rahule- õpilased võtsid ülesannetest meelsasti osa, saime teha neile nii individuaalselt kui ka klassi ees lahendatatvaid (ka arutamist vajavaid) ülesandeid, õpetajale meeldis ka see lehekülg, mille olime leidnud neljaga korrutamise kordamiseks.

kolmapäev, 6. november 2013

Wideod :)

Karu räägib metsloomadest
http://www.wideo.co/view/907881383725698467


Prügi prügikasti!
http://www.wideo.co/view/907881383728412282

Õppefilm

Õppevideo kasutamine õppeprotsessis võib tõsta õpilaste motivatsiooni, tähelepanu ja pakkuda rahulolu.

Õppevideol on mitmeid olulisi strateegilisi eesmärke: 
  • õppevideod aitavad õpilasi, kes ei saanud toimunud loengust või õpikus toodud materjalist piisavalt aru; 
  • õppevideod võimaldavad võimekamatel õpilastel tegeleda klassis keerukamate ja suuremat pingutust nõudvamate ülesannetega. 
 (https://www.blendspace.com/lessons/NMVxlaGP-GZTeA/oppefilm)

Ülesanne


emakeel (vanematele klassidele) http://users.khk.ee/lidia.feklistova/oppevideo/kirjalike_toode_vormistamine.htm
Kirjalike tööde vormistamine MS Word’i 2007 abil. Kui on korrektne video, siis on seda hea tutvustada õpilastele kui kordamisülesannet enne referaadi/ essee jne koostamist/ esitamist.

matemaatika http://www.youtube.com/watch?v=pCGdVtyZTME õppevideo puu mõõtmise kohta. Kasutatakse sarnaste kolmnurkade omadusi.

loodusõpetus http://www.envir.ee/52583 film Tere, piimavurrud. Lühitutvustus: http://www.envir.ee/orb.aw/class=file/action=preview/id=174810/filmide_tutvustus.pdf
Kasutaksin näitlukustamiseks õpilastele piima teekonda talust meie toidulauani. Võib kasutada seostades teemaga talu, tervislik toitumine jne. 

esmaspäev, 4. november 2013

Tunnikava 05.11

Tunnikava

Aine: matemaatika
Teema: korrutamine nelja piires, tehete järjekord
IKT vahendid: Smart tahvel, dataprojektor, arvutid (arvutiklassis), mälupulk

Eesmärk: baasõpioskuste kujundamine. Lapsed kordavad ning kinnistavad korrutamist nelja piires, tehete järjekorda enne kontrolltööd. Alusõpioskuste alla kuulub ka info hankimise ning kasutamise oskus- õpilased peavad leidma õigest kohast info Interneti lehekülje kohta.

Tegevus: Tunni sissejuhatavas osas kordame neljaga korrutamist läbi mängu- lapsed seisavad rivis, hakkavad järjest numberid lugema ning iga õpilane, kelle number on nelja korrutis, peab astuma ette.(u 7 min)
Edasi leiavad õpilased interneti leheküljelt (meie suunamisel/ meie abiga) ülesanded iseseisvaks kordamiseks (u10 min). Peale ülesande lahendamist tulevad õpilased klassi ette ning teeme tööd interaktiivsel tahvlil. Ülesanne on samuti Interneti leheküljelt- õpilased peavad kaks kokku sobivat kastikest kokku vedama, siis kastikesed kaovad, kuni lõpuks on kõik kastikesed kadunud (u 10-12 min). Olles juba tahvli ees, läheme edasi tehetejärjekorra kordamisega. Lihtne dokument, kus erinevad tehted ning õpilased peavad määrama tehetejärjekorra, dokumendi algusesse on lisatud ka reeglid tehetejärjekorra määramiseks ning neid kordame enne ülesande juurde asumist. (u 10 min)
Tunni lõpus kontrollime üle koduse ülesande lahendused suuliselt (nuputusülesanne) ning meie poolt on lahendus välja toodud lühikese animatsiooni näol. (u 2 min)
Vastavalt sellele, kui palju on tunni lõpuni jäänud aega, on koostatud ka dokument poolikult täidetud korrutustabeliga (kolme piires), õpilased võivad seda smart tahvlil täita. (u 4 min)

Interneti lehekülg neljaga korrutamise kordamiseks:
http://quizlet.com/7840063/study

Mängufilm


MÄNGUFILM

1.      Varem nimetati mängufilmi ka kunstiliseks filmiks. See on film, mis rajaneb näitlejate mängul ( vastupidiselt dokumentaalfilmile näiteks). Mängufilm on väljamõeldud süžeega lavastuslik film. Täispikk mängufilm - lavastuslikud filmid pikkusega üle 40 minuti. Lühimängufilm - kuni 40 minuti pikkune lavastuslik film.

2.      Väga kasulik ning mugav on kasutada (eriti eesti mängufilme) kohustuslikku kirjandust läbides. Neid saab kasutada erinevatel eesmärkidel- nt suvel loetud raamatu kordamine sügisel/kevadel, mingite filmikatkendite vaatamine, et arutada, mis sellel hetkel täpsemalt juhtus/ kuidas mõjutas edasist tegelase arengut jne.  Arendada saaks küsimuste esitamise oskust, õpitu kasutamist muudel hetkedel (teised tööd, ained), koos töötamise oskuse arendamine. Filmiga saaks teha nii individuaaltööd (jätta koduseks tööks ka kodus vaatamise näiteks, samas tuleb öelda, kust filmi leida), paaris- ning rühmatööd koolis/ kodus. Vastavalt vajadusele võivad õpilased vaadata tervet filmi või ainult osa sellest, olenevalt õppimise eesmärgist.
Kevade (http://www.efis.ee/et/filmiliigid/film/id/152 ) (raamat läbitakse algklassides)

Kõrboja peremees (http://www.efis.ee/et/filmiliigid/film/id/876 ) (põhikoolis/keskkoolis läbitav raamat)

Nimed marmortahvlil (http://www.efis.ee/et/filmiliigid/film/id/4368 ) (film võib olla lisamaterjaliks ajaloo tunnis- põhikool/keskkool)

3.      Algklasside läbitava raamatu põhjal tehtud film.
Bullerby lapsed. (http://www.imdb.com/title/tt0090610/?ref_=fn_al_tt_1 )