IKT TUNNIKAVA
Õppeaine: Loodusõpetus
Tunni teema: Seente maailm
Klass: IV
Üliõpilase nimi: Ljubov Oja
Õppevahendid: Arvuti, Internet, Smart tahvel, projektor,
töölehed
IKT alane: õppida
kasutama videosid ka õpetlikul eesmärgil, osata teha tööd Smart tahvliga ja
rühmana tahvli ees.
Õpiväljundid: laps teab, milliseid seeni tohib süüa,
milliseid mitte, oskab seeni nimetada, teab milline on seene ehitus
Tunni käik:
Tunni osad, struktuuri elemendid
|
Tegevuste kestus (minutites)
|
Õpetaja poolt kavandatud ja organiseeritud õppeteguvste kirjeldus
(meetodid, juhendid, küsimused, õpilaste ja õpetaja tegevus jne)
|
Põhjendused, mida mingi tegevusega saavutada tahetakse.
Ehk MIKS?
|
I Ettevalmistus
põhiosaks
* tunni
organiseerimine
(tunniväliselt)
* tähelepanu
haaramine, eesmärgi teatamine
* häälestamine
|
5 min
7 min
|
Õpetaja leiab
Internetist mõne video, mis näitab õpilastele, millega hakatakse tunnis
tegelema. Video juhatavad sisse seene teema ning tutvustavad juba mõndasid
seeni.
Õpilased
kogunevad klassi, õpetaja tervitab neid, õpilased istuvad. Õpetaja tutvustab
tunniteemat: räägitakse seentest, seejärel palub õpilastel rääkida mida nad
teavad seentest ning järsku oskavad mõnda nimetada/ rääkida mingit lugu
seenelkäigust. Õpetaja seletab, mida tunnis tegema hakatakse: vaadatakse
videot, korratakse milliseid seeni tohib/ei tohi süüa, õpitakse seene ehituse
kohta.
Õpilased
vaatavad videot. Peale vaatamist, tehakse lühike kokkuvõte, minnakse edasi
tunniteemaga
|
Videote
näitamine on hea näitlikustamine ning õpilased on nõnda palju huvitatumad
ülesandest (haridustehnoloogiline aspekt)
Õpilased
teavad, mida oodata, milleks valmis olla. Oskavad enda jaoks püstitada
isklikud ootused, eesmärgid.
|
II Põhiosa
Ülesanded Smart tahvlil
Erinevate seente äratundmine, kordamine
Seente ehitus
|
10 min
7 min
|
Õpetaja on
koostanud dokumendi, mille abil saavad õpilased korrata seente nimetusi ning
jagada nad kategooriatesse söödav/ mittesöödav. Harjutust tehakse terve
klassiga smart tahvli ees- õpilased saavad algul vedada õiged nimetused seene
pildi alla, hiljem arutleda ning vedada õiged pildid kastidesse SÖÖDAV/
MÜRGINE
Õpetaja näitab
smart tahvlil faili, millel on seene pilt ning seene osad- kübar, risoomid,
jalg jne. Igal osal on ka seletus, mis on selle tähtsus. Õpetaja räägib
juurde kuidas on õige seeni korjata ja miks, kuidas seened paljunevad.
Õpetaja avab uue faili, kus on sarnane pilt seenest, õpilaste ülesandeks (kes
soovib võib vabalt kirjutama tulla) on kirjutada õigele reale õige seene osa.
|
Hea harjutus üksteisega
töötamise õppimiseks, interaktiivsete vahenditega töötamise harjutamiseks,
mõistmiseks, et tehnika on kasulik ka õppimisel
(sarnane
eelmisega)
|
III Lõpetav osa
* harjutamine,
kinnistamine ja/või, rakendamine
*tagasiside
* tunni
kokkuvõte/eesmärgi saavutatuse kontroll
|
10 min
1 min
5 min
|
Õpilased istuvad pinkides, laual on iga õpilase jaoks tööleht seene pildiga ning mõne ülesandega. Tahvlile jääb esimene fail seene ehituse kohta, kust õpilased võivad leida abi töölehe täitmisel. Töölehel on ülesanne, kus tuleb määrata seene osad, ühendada neid õige seletusega (mis tähtsus mingil osal on). Lisaülesandeks kiirematele on kirjutada õige seene pildi alla õige nimetus (tühjad lüngad), värvida pildid.
Õpetaja räägib,
mida märkas ülesannete lahendamise ajal: märkas, kas õpilastele tundusid
ülesanded huvitavad (kas tuleks kunagi korrata), kiidab panuse eest, mida
keegi tahvli ees või töölehel tegi.
Õpetaja küsib
õpilastelt, mida huvitavat, seekord teada saadi, võimalusel lisab, kuidas
neid teadmisi järgnevates tundides saab kasutada (kasutama hakatakse), palub
õpilastel ära tuua töölehed (kontrollib üle, kas kõigil on õigesti
lahendatud), võimalusel/ soovi korral paneb töölehed üles stendile.
|
Kinnistamine,
oskus leida infot vajadusel vajalikest kohtadest
Õpilasi
motiveerib kiitus tulevaste ülesannete täitmisel, õpilased
mõistavad/tunnevad, et arvamuse avaldamisel tunnitöö kohta, võib õpetaja seda
arvesse võttes teha järgmine kord miskit teisit
|