esmaspäev, 30. september 2013

Praktika kava 01.10


Aine: loodusõpetus (lõimitud eesti keel)
Tunni teema: imetajad
Tegevuse eesmärk: kordame, kirjeldame Eestis elavaid imetajaid,
IKT vahendid, mida tegevuses kasutatakse: Smart tahvel, dataprojektor, Internet, arvuti
Tegevuse lühikirjeldus: lahendada ülesandeid seotud teemaga “Imetajad” Smart tahvlil (meie poolt koostatud pusle-ülesanne)

esmaspäev, 23. september 2013

Autoriõigused

Minu mõtisklused autoriõiguste kohta:
  • Minu arust on üpris tähtis pöörata tähelepanu autoriõigusele, kuna see nii kaudses kui otseses mõttes tasustab tema (autori) tehtud tööd. Nii on ta töö ka kaitstud varaste eest, kes sõna otsesemas mõttes saaksid võimalik et rikkaks kellegi teise intellektuaalsusest. Samas on olemas piisavalt võimalusi ka teistel inimestel kasutada kellegi tehtud tööd, kas siis õppetöös, muidu igapäevaselt vm, peab olema vaid tuttav autoriõiguste piiridega.
  • Algklassilastele võib autoriõigust tutvustada ning seletada läbi nende endi tööde. Paluda kõigil välja mõelda mingi asi, mida veel olemas pole, panna sellele nimi ning seletus, kus seda kasutada saaks, siis näidata seda tööd teistele ning seletada, et see on selle lapse teos ning ainult sellele lapsel on õigus välja mõelda just selline masin, mis näeks nii välja ning toimiks sellel eesmärgil. Seletada, et kui keegi klassikaaslastest sooviks teha sama masina endale, peaks ta paluma selle teose autorilt luba.
  • IKT vahendeid võib kasutada kas erinevate piltide näitamiseks (pildi leidmine, võrdlemine, muutmine jne), samas lasta lastel (olenavalt vanusest) leida Internetist teatud asju ning kas keegi on midagi sarnast ka järgi teinud, seletada ühe raamatu põhjal tehtud erinevate filmidega autoriõiguse aegumist.

neljapäev, 19. september 2013

Eneseanalüüs (tunni sissejuh. osa)

Meie rühmal läks nii üliõpilaselu kiire tempo kui ka õpetaja kiire aja tõttu ülesanne natuke kehvemini, kui oleks võinud olla. Õpetajaga võtsime ühendust neljapäeva õhtul ning kuna see jäi nii hiliseks, siis polnud õpetajal piisavalt aega, et meile vastata. Kuid ega seepärast ülesanne tegemata jäänud :) Esmaspäeval sain õpetajaga silmast silma kokku ning saime arutatud kõik teisipäeva puudutavad küsimused. Leppisime kokku tunnis, mida meie sisse peame juhatama ning teemas, arutasime ka seda, kuidas oleks kõige parem teha see õpilastele huvitavaks ning mitmekülgseks.
Kuna teemaks oli soojad ja külmad toonid, tegime Powerpoint esitluse, kus kasutasime fotosid sügisest (üks soojades toonides sügisfoto, üks külmades), põhirõhku panime aga värviringile, millel oli näha lilli, mis asendasid teatud toone (pilt eelmises postituses), lilled püüdsime valida selle järgi, mida ka sügisel pargis/aias kohata võib. Esitluse ajaks mõtlesime taustaks mängima panna muusika.
Teisipäeva hommikul, oma sissejuhatavat osa tehes, tehnika meid alt ei vedanud. Projektor töötas, programm oli koostatud hästi ning muusika esitamiseks oli kõik olemas ning töökorras (laul alla laetud ning kõlarid töötasid). Kuigi olime ette valmistanud küsimused, mida laste käest uurida ning küsida, tundus, et küsimusi võiks olla palju rohkem, kuna õpilased olid väga agarad vastama :) Muusikavalikuks oli Vivaldi "Sügis", selline valik tuli teemaga sobivusest ning ilusast kõlast, ei osanud oodata, et õpilased nii hästi klassikalist muusikat teavad, et küsides, kuidas neile muusika meeldib ning miks me just selle loo valisime, oskasid nad kohe vastata, et see on Antonio Vivaldi "Sügis" ning see läheb teemaga (sügisest rääkimisega) kokku.
Peale meie sissejuhatavat osa jätkus tund pargis, kus lastel oli ülesandeks teha fotokolaaž kastades iPade, võttes aluseks eelnevalt omandatud teadmised külmadest ja soojadest toonidest. Ka minul ja Jevgenial, avanes võimalus sellest ülesandest osa võtta- oli väga huvitav ning uus kogemus (vähemalt minu jaoks), suur aitäh õpetajale selle eest.
Mis oleks võinud paremini minna: kontakti loomine- kirjutada õpetajale varem (kuigi meie kohtumine esmapäeval oli ka õpetaja arust väga hea mõte), rohkemate küsimuste ette valmistamine- teema veelgi laiem ja täpsem sissejuhtus (läbi mitmekülgsemate küsimuste, värviringi teooria detailsema seletuse).
Usun, et saime ülesandega hästi hakkama, järgmiseks korraks püüan pöörata tähelepanu just nendele punktidele, mis puudutavad seda, mis oleks võinud paremini minna, kuid üldkokkuvõttes, oli see igatepidi väga õpetlik ja kaasahaarav kogemus.

esmaspäev, 16. september 2013

Tunnikava (tunni sissejuhatav osa)

Aine: Kunstiõpetus (lõimitud loodusõpetusega). 3. klass
Tunni teema: Soojad ja külmad värvitoonid
Tegevuse eesmärk: Õpilaste häälestamine kunstitundi- kasutan Powerpoint programmi ning pilti värviringist, millel on kujutatud erinevad lilled
IKT vahendid: Arvuti, dataprojektor, mälupulk, Internet (laulu kuulamine)
Tegevus:
Hakatakse õppima soojade ja külmade toonide erinevust. Õpilaste häälestamiseks kasutan suuri pilte sügisest ning suurt värviringi, millel on kujutatud erinevad lilled (mida ka sügisel kohata võib), lilled on valitud värviringi toone silmas pidades (soojad toonid: kollane, oranž, punane; külmad toonid: lilla, sinine, roheline). Laste huvi haaramiseks esitan küsimusi, mis meeleolu ning millised mõtted tekivad vaadates päikselist ja kollaste lehtedega sügispilti, millised tunded aga raaguspuid ja külma ilmaga pilti vaadates, kas nad oskavad välja tuua ka selle, miks need pildid erinevad on. Viimase pildiga (värviring) tutvustan õpilastele lähemalt millised on külmad ja millised soojad toonid.
Ilusa ilma korral jätkub tunnitegevus pargis. Kasutades iPad´e pildistamiseks, peavad õpilased tegema lilledest ja taimedest kolaaži soojasid ning külmasid toone silmas pidades. Kuna teema on seotud ka sügise algusega, paneme Internetis mängima laulu sügisest.

kolmapäev, 11. september 2013

Näide pildist tunni sissejuhatamiseks

Pilti saaks kasutada inglise keele tunnis, sissejuhatavas osas. Rääkida saaks (tervislikust) toidust, värvidest (sissejuhatava osana ka artiklitele a/an). Lapsed võivad rääkida ka enda lemmiktoidust, tänasest hommikusöögist (nt kui on esimene tund sel päeval).

laupäev, 7. september 2013

Kodutöö nr 1
 
Kuigi minu kokkupuuted arvutiga on igapäevased, kasutan ma enamusel ajast samu (läbitöötatud) programme ja lehekülgi ning pole varem olnud eriti uudishimulik kõiksugu uuenduste vastu. Kuid loodan, et lähiajal võik see tendents muutuma hakata, kuna tegelikult on ju nii palju huvitavaid programme, tehnikat ning muid uuendusi, mis võivad aidata tööd tehes, õppides või lihtsalt vaba aega sisustades (keeleprogrammid, fototöötlusprogrammid, joonistamisega seotud programmid jne).

Minu õpileping:
1. Minu ootused ainele: loodan, et läbi selle aine, õpin tundma erinevaid tehnoloogilisi vahendeid, mis võivad olla abiks õppimisel ja töötamisel (huvitavamate ülesannete loomine, esitlemine jne). Enesele püstitaksin eesmärgi olla rohkem huvitatud ning käia kaasas erinevate uuendustega sel alal.
2. Minu ootused õppejõule: läheneda erinevatele teemadele, mida läbime mitmekülgselt, et huvitav (ja arusaadav) oleks nii neil, kes seda juba oskavad/teavad kui ka neil, kes alles "avastavad" :)
3. Minu ootused kaaslastelt: võimalusel olla abivalmid probleemidega, mis võivad olla seotud kas selle aine raames läbitavaga või praktikaga ( nii see tavaliselt on; püüan ka ise sellele ootusele vastata).


Arvuti kasutamise plussid ja miinused töös lastega

Arvuti ja muu tehnika kasutamine õppetöös on tänapäeval iga õpetaja ise otsustada. Kuna arvuti kuulub asjade hulka, mida me igapäevaselt kasutame, võib igaüks meist leida palju miinuseid ning plusse töös temaga. Õpetaja on aga see, kes peab otsustama peale selle, kas arvuti toob kasu tema töösse, ka seda, kas ja kui palju pakkuda õpilastele võimalust õppida kasutades arvutit ja muud tehnikat.

Eelkõige tookisn välja miinused. Kõige suuremaks miinuseks loeksin ma aega, mida lapsed kulutavad arvuti taga olles. Pole üldse harv juhus, kui laps tuleb peale kooli koju ning istub esimese asjana arvuti taha, et kontrollida üle kõiksugu suhtlussaidid või veelgi hullem- kui laps istub mängima arvutimänge, millesse ta enda vähemalt paarik tunniks unustab. Pea alati käib kõige selle juurde ka vale kehaasend, mis võib rikkuda (tihti niigi väheaktiivset) noort organismi. Kas siis tõesti oleks vaja veel lisaülesandeid koolis(t), mille tõttu veedaksid noored veelgi rohkem aega arvuti ees?

Siinkohal olekski hea välja tuua esimese hea küle, miks kasutada arvutit töös lastega- meil oleks võimalus neile tutvustata kõiksugu võimalusi, milleks võib arvutit (ja muud tehnikat) kasutada- olgu see siis ülesannete lahendamine, joonistamine, muusika loomine või hoopis mikit muud, mis suudaks kaasata last vastavalt tema huvidele. See oleks ka hea algus, kuidas tuua arvuti õppetöösse- alustada mingi ülesandega, mis kõnetaks last eelkõige ta hobi/ huvi teemal. Laps, võib öelda, et mitte pole ta vaid unustanud, vaid isegi ei aimanud, et arvutit võiks kasutada ka huvitavamatel eesmärkidel, kui vaid suhtlus sõpradega ning mängimine.

Mõtiskledes edasi, kuidas saaks arvuti kasutamine olla kasulik töös lastega, võib mainida, et õpetaja võimuses on tutvustada lastele "arvuti kasutamise häid tavasid", sest tihtipeale kasutades arvutit kodus, on laps järelvalveta ning võib enesele teadmata sattuda ohtlikesse olukordadesse jagades isiklikku infot ning seeläbi sattuda näiteks küberkiusamise ohvriks. Õpetajal on aga võimalus seltada, mis ja kuidas võib olla ohtlik Internetis, peale selle rääkida ka õigest kehaasendist arvuti taga istudes ning mainida ka liikumise tähtsust meie kehale.

Lõpetuseks võiks märkida, et enne, kui õpetaja hakkab kasutama arvutit õppetöös lastega, peaks ta enda jaoks selgeks tegema, selle kasulikud ning võimalikud kahjulikud mõjud. Peale selle mõtlema ka enda kompetentsusele sellel alal, et kõik sujuks võimalikult plaanipäraselt ning tulemused oleksid vastavad püstitatud eesmärkidele.

kolmapäev, 4. september 2013

4.september

Käesolev ajaveeb on loodud aine Haridustehnoloogia klassiõpetajatele raames.

Kodutöö 7. septembriks